úvodní strana › Goshin Jutsu (sebeobrana) srdce

Goshin Jutsu (sebeobrana) srdce

30. červenec 2012 v 11:04 | Martin Žipaj | koment: ( 0 ) | přečteno: 1942 | známka: 1
  Už mnohokrát jsem se bavil o výrazu “Sebeobrana”. Existuje mnoho více či méně konkrétních definicí toho, co sebeobrana skutečně znamená. Většinou to skončí jako pouhá sbírka fyzických technik toho, jak bít ostatní, abychom se vyhnuli bití nás samých. Jak chabá je to úroveň uvažování.

 

Opravdu je nám nutno chránit se nejdříve před námi samými. Je naprosto zřejmé, že potřebujeme získat kontrolu našeho vlastního egoizmu a uvědomit si, jak slabé jsou vize a proniknutí do podstaty u dnešních lidí. Není to snad tak?

Jsme součástí přírody. A je naprosto jedno, co si o tomto faktu myslíme. Jednoduše to je, jak to je. Co je vlastně tedy sebeobrana? Jsme jen fyzická stvoření bez čehokoliv, co by bylo hodno ochrany? Možná ano.

Během Lubošova semináře, když jsem trénoval se svými přáteli, jsem si uvědomil, že holistické nahlížení celé složitosti skrytých hloubek je v nynějším světě téměř zapomenuto. Vzpomněl jsem si na moudrá slova Takamatsu Senseie na téma sebeobrany, nebo spíše „sebe-ochrany“.

To, co studujeme v bojových uměních, je sebe-ochrana srdce bojového umělce. Toto srdce může být chápáno jako součást přírody, jako dar bohů nám daný. Nemůžeme vytvořit nic takového jako srdce lidské bytosti. Neomezujte sami sebe fyzickou formou. Je to právě duše bojového umělce, kterou můžeme podpořit a nechat růst, stejně jako ji zničit. V tomto směru se umění ničení stává naší přirozenou součástí. Možná je to jakási pojistka vložená přírodou pro případ potřeby. Umění sebe-ochrany znamená být si vědom, že dobro a zlo vyjadřují ve své největší podstatě to samé. To může vysvětlit fakt, že ochrana srdce je spojena se životem samotným. Jak by řekl Soke Hatsumi: „Všechny věci jsou vzájemně propojeny!“

V bojových uměních se učíme porozumět hodnotám, které jsou převážně skryté (podobně jako srdce). Takové svaté dary, dané lidstvu bohy, jsou určeny pro přežití lidí mezi lidmi, nebo lidí s lidmi. Je to dar přírody, který nemůžeme vytvořit, ale můžeme jej zničit způsobem, jak žijeme naše životy. V bojových uměních říkáváme, toto je záležitostí KAMAE – odraz našeho srdce skrze pozici těla a mysli.

Sebe-ochrana je zbavená ega. Prázdná mysl. Mušin. Je to nic, co obsahuje všechno. Přeji si, aby se srdce bojového umělce stalo tím, co nám dá důkaz, že lidský způsob života je celý o přežití a tedy znamená cestu míru. Ani slabý ani silný, ani rychlý ani pomalý – to je rovnováha přírody. Znamená to, že nemůžeme ovládat vše a že vše už z povahy žije více či méně svůj vlastní život. Pravděpodobně bychom tuto rovnováhu nemohli chránit do její nejhlubší podstaty bez skutečných cest bojových umělců. Potřebujeme reálné. Stejně jako bojová umění předávaná našimi učiteli. Slovo „reálné“ zde znamená dotek srdce na srdce a jejich komunikaci. Není to snad reálné, můžeme-li to cítit tak jasně, jako vidět zářivou oblohu?

ˆ nahoru
K tomutu příspěvku není možné přidávat Vaše komentáře.
© 2011 Luboš Pokorný * tvorba stránek Petr Peti